Jak zainstalować certyfikat HTTP SSL letsencrypt w hostingu (dla przykładu lh.pl): Różnice pomiędzy wersjami

Z Podręcznik Administratora by OPZ SGU
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Moment wprowadzenia obowiązku (chyba że będziemy chcieli aby użytkownik końcowy otrzymał od przeglądarki informację o wizycie na niebezpiecznej stronie) posiadan...")
 
Linia 14: Linia 14:


Oto w jaki sposób wygląda panel pozwalający na dodanie certyfikatu SSL w firmie lh.pl
Oto w jaki sposób wygląda panel pozwalający na dodanie certyfikatu SSL w firmie lh.pl
[[Plik:Ssl1.png|300px]]
Dzieli się on na 3 zasadnicze pola tekstowe:
*Klucz prywatny
*Certyfikat
*Klucze CA
W zależności od hostingu, mogą one przybrać wygląd pola do uploadu pliku o skomplikowanie brzmiącej nazwie np .pem  jednakże będzie to zwykły plik tekstowy, czyli nie wolno dać się zwieść pozorom i zaniechać instalacji:)

Wersja z 03:50, 20 lut 2018

Moment wprowadzenia obowiązku (chyba że będziemy chcieli aby użytkownik końcowy otrzymał od przeglądarki informację o wizycie na niebezpiecznej stronie) posiadania certyfikatu SSL jest bliski warto więc podejść do tematu już teraz.

W pierwszym odczuciu można by rzec że obowiązek posiadania certyfikatu SSL to "skok na kasę" jednak w 21 wieku, certyfikat podstawowy weryfikujący jedynie zgodność serwera i domeny powinien być dostępny śmiesznej cenie. Tutaj mamy zaskoczenie, ponieważ czołowi gracze postanowili subsydiować jego otrzymanie a co za tym idzie możliwość otrzymania takiego certyfikatu za darmo!.

W kwestii bezpieczeństwa nie różni się od niczym od certyfikatu "self signed" wygenerowanym w domowym zaciszu, jednak ma te przewagę że zostanie przez wiodące przeglądarki uznany za wystawiony przez zaufanego wystawcę.

Jeżeli jesteśmy administratorem serwera www, proces instalacji i wygenerowania certyfikatu dla let's encrypt jest banalnie prosty i skupia się do uruchomienia jednej aplikacji (https://github.com/certbot).

Co w sytuacji kiedy nie jesteśmy administratorem danego serwera, a hostingu współdzielonego?

W takim wypadku, zapraszam do lektury:


Oto w jaki sposób wygląda panel pozwalający na dodanie certyfikatu SSL w firmie lh.pl

Ssl1.png

Dzieli się on na 3 zasadnicze pola tekstowe:

  • Klucz prywatny
  • Certyfikat
  • Klucze CA


W zależności od hostingu, mogą one przybrać wygląd pola do uploadu pliku o skomplikowanie brzmiącej nazwie np .pem jednakże będzie to zwykły plik tekstowy, czyli nie wolno dać się zwieść pozorom i zaniechać instalacji:)